İleri Düzey Reklam Planları

Google, işletmeler için dijital pazarlamanın en etkili araçlarından biridir. İşletmelerin hedef kitlelerine ulaşmasını, marka bilinirliğini artırmasını ve satışları artırmasını sağlayan bu platform, sunduğu birçok avantajla işletmelerin dijital dünyada var olmalarına yardımcı olmaktadır. Dünyada yaklaşık 8.9 milyon insanın internete ulaştığı tahmin ediliyor. Bu kullanımın her seferinde çoğu kez tüketiciler erişimlerini ve aramalarını Google üzerinden yapmaktadır. Bunu destekleyen bir diğer veriye bakacak olursak Google’da aylık arama yapma oranı yaklaşık 4 milyar gibi bir sayıya ulaşıyor. Tabi bu sayılar farklı sektörleri de harekete geçiriyor. Google reklamlarının yönetildiği Google avantajları ve işletmelere sağladığı faydaları detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Google Reklamları Nedir?

Dünyada her geçen gün giderek artan internet erişimi ile tüketicilerine ulaşmak isteyen firmalara reklam kolaylığı sağlıyor. En çok tıklanan arama motoru olan Google bu durumda ön plana çıkıyor. Peki nedir Google reklamları? Google, reklamların oluşturulmasına, yapılan reklamların analiz ve takiplerine kendi kanalı olan Google paneli üzerinden erişimimize olanak sağlıyor. Kısaca özetleyecek olursak e- ticaret ve hizmet sektöründe bulunan markaların satış ve marka bilinirliklerini artırmaya yönelik reklam çalışmalarını yapmış oldukları dijital pazarlamanın en önemli kanalları arasında yer alıyor.

Google Reklamları Nasıl Çalışır?

Reklam kampanya türleri Arama Ağı, Maksimum Performans, Görüntülü Reklam, Alışveriş, Video, Uygulama İçi, Akıllı ve Keşfet Reklam kampanyaları olarak bölünür. Kısaca reklam verecek firma kendi için en uygun kampanyayı seçmelidir. Kendi algoritması üzerinden kelimelere değer biçen Google, reklam veren firmaların bu anahtar kelime göbekleri üzerinden Tıklama Başına Maliyet (TBM) ile hedeflediği stratejiyi tüketicilerine sunuyor. Tüketici ulaşmak istediği hizmete yaptığı arama ile ulaşıyor hizmeti veren firma ise müşteriye reklamlarını sunabilmek için yapılan aramanın TBM maliyetini karşılayıp Google reklamı ile markasını ön plana çıkarıyor. Temel olarak görüntülü ve yazılı reklam olarak ikiye ayrılıyor

İşletmenizin Gerçekten Google Ads’e İhtiyacı Var Mı?

Müşterilerine hizmetini ulaştırmak veya hizmetin tanıtımını yapmak isteyen firmalar farklı reklam yöntemlerine yönelirler. Google Reklamları bu yöntemlerden biridir. Peki Google avantajları ve işletmelere sağladığı faydaları nelerdir? Reklamın en temel amaçlarından biri yoğunluğu fazla olan kitlelere ulaşmaktır. Reklam, ulaştığı insan sayısı ve dönüşümü fazla oldukça başarılı sayılabilir. Günümüzde Google çok fazla kullanıcıya hitap eder. Google reklamları kolay ulaşılabilir olması ve diğer reklam çeşitlerine kıyasla maliyetleri daha düşüktür. Reklam veren tarafından maliyetin ulaşılabilir olması avantajdır. Google reklamlarının ulaştığı insan sayısının da fazla olması her işletmenin Google’a olan ihtiyacının en temel sebeplerindendir.

İşletmeler için Google’in Faydaları

Google reklamlarının faydaları saymakla bitmez. Bu faydaların en önemlilerinden biri sunulacak hizmetin direkt olarak hizmete ilgi duyan tüketiciye ulaşmasıdır. Hedef kitle belirlenmesi reklam maliyetlerini düşürür ve reklamın en doğru yerlere ulaşmasına olanak sağlar. Örnek verecek olursak cep telefon satın almak isteyen bir tüketicinin karşısına çanta reklamı çıkarmak sağlıklı olmayacaktır. Bu sebepten hedef kitle belirlenir ve cep telefonu satın alma potansiyeli olan tüketicinin karşısına cep telefonu reklamları çıkar. Google’in avantajları ve işletmelere sağladığı faydalarından bir diğeri hizmet sunacağı bölgeyi dairesel çap veye şehir olarak hedefleyebilir. Yapılan hedeflemeler ile hem doğru tüketiciye ulaşılır hem de reklam için analizler ve raporlamalar daha detaylı yapılabilir.

Google Reklamları, SEO’dan Daha Hızlı Sonuç Verir Mi?

Google’in avantajları ve işletmelere sağladığı faydalarından biri de budur. Google Reklamları kısa sürede Google tarafından onaylanır ve TBM’de gerekli rekabet metriği yakalanır ise reklamlar kısa sürede görüntülenmeye başlayacaktır. Ancak bir sitenin organik olarak SEO çalışmaları ile arama sonuçlarında sayfa üst kısmında çıkması kolay olmayacaktır. SEO çalışmalarında üst sıralarda olmak Google reklamlarına göre daha çok uğraş gerektirecektir.